Dlaczego warto kupować gotowe projekty domów?

Własny dom jest marzeniem wielu osób, ale realizacja tego pragnienia nie jest prostą sprawą. Zaczyna się już od wyboru projektu, bo trzeba zdecydować o metrażu, wyglądzie, rozkładzie pomieszczeń, lokalizacji, aranżacji wnętrz. Gotowy projekt sporo pod tym względem ułatwia, ponieważ podsuwa inwestorom ciekawe, sprawdzone rozwiązania.

Jak wygląda gotowy projekt domu jednorodzinnego?

Przygotowaniem projektu zajmuje się biuro architektoniczne. Dokumentacja obejmuje opis inwestycji, projekt instalacji, projekt konstrukcyjny, rzuty poziome wszystkich kondygnacji, rzut dachu, przekroje budynku i opisy przegród, elewacje domu oraz analizy dotyczące kosztów budowy, materiałów, zastosowania alternatywnych źródeł energii. Na projektyzwizja.pl można dodatkowo obejrzeć wizualizację 3D wybranego domu oraz przykładowe urządzenie pomieszczeń.

 

Czy gotowy projekt wolno zmienić?

Zmiany w planach są możliwe, ale musi ich dokonać architekt ze stosownymi uprawnieniami. Nie wszystkie modyfikacje proponowane przez klienta uda się wprowadzić, ale jeśli poprawki dotyczą stosunkowo drobnych rzeczy, to biuro projektowe wykona adaptację.

 

Czy gotowy projekt jest tańszy?

W porównaniu do indywidualnego projektu przygotowywanego na zamówienie, gotowe projekty są dużo tańsze i do tego dostępne od ręki. Cena wynosi średnio 4-8 tysięcy złotych, bardziej skomplikowane projekty dla wymagających inwestorów mogą być droższe. Po złożeniu zamówienia na dokumentację czeka się zwykle kilka dni, czyli w zasadzie od razu można przystąpić do dalszych prac. Projekt robiony na zamówienie potrafi wydłużyć budowę o parę miesięcy.

 

Gotowy też może być unikalny

Do najczęstszych zarzutów przy gotowych projektach zalicza się brak oryginalności. To nie do końca jest prawda, ponieważ oferta gotowych projektów jest na tyle szeroka, że bardzo trudno jest znaleźć w okolicy dwa identycznie wyglądające domy z tej samej pracowni – jeśli tak się dzieje, jest to zabieg celowy, żeby osiedle domków miało jednolitą architekturę.

Gotowe projekty są mocno zróżnicowane, a oprócz tych standardowych domów znaleźć można również budynki o nowoczesnej, nietypowej formie i unikalnym rozkładzie pomieszczeń. Plusem jest natomiast to, że łatwiej przewidzieć końcowy efekt – wystarczy sprawdzić wcześniejsze realizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 9 =